O autorze
"Dziewczynka z książką" to kampania społeczno-charytatywna, polska edycja międzynarodowego ruchu GIRLWITHABOOK, powstałego w ramach poparcia dla młodej, pakistańskiej aktywistki Malali Yousafzai.

Ban Ki Mun, sekretarz generalny ONZ, po ataku na Malalę powiedział, że terroryści niczego nie boją się bardziej niż “Dziewczynki z książką”. Te właśnie słowa stały się inspiracją dla GIRLWITHABOOK.

Celem ruchu jest poruszanie tematów związanych z kobietami, równouprawnieniem, regionami dotkniętymi przez konflikty, edukacją i dostępem do niej oraz zgromadzenie funduszy na dofinansowanie bibliotek szkolnych w Pakistanie.

Dane ONZ wykazują, że dostępu do edukacji nie ma obecnie 57 milionów dzieci na świecie. Ponad połowa z nich to dziewczynki, z których około 3,1 miliona mieszka w Pakistanie.

Malala otwiera bibliotekę w Birmingham

Zdjęcia z kampanii "Dziewczynka z książką" Dziewczynka z książką
Malala Yousufzai uczestniczyła w uroczystym otwarciu największej w Europie biblioteki publicznej, na która przekazano sumę 188 milionów funtów!

Malala Yousufzai uczestniczyła w uroczystym otwarciu największej w Europie biblioteki publicznej, na która przekazano sumę 188 milionów funtów! Wydarzenie miało miejsce we wtorek, 3 września.

„To miasto jest bijącym sercem Anglii. Birmingham jest dla mnie wyjątkowe, ponieważ właśnie tutaj przywrócono mnie do świata żywych siedem dni po tym, jak zostałam postrzelona”, powiedziała dziewczyna podczas uroczystości. To właśnie w Szpitalu Królowej Elżbiety w Birmingham ratowano życie postrzelonej przez talibów nastolatki. Obecnie miasto stało się jej drugim domem po pakistańskiej Dolinie Swat.

Dyrektor biblioteki Brian Gambles, wręczył pakistańskiej bohaterce kartę do biblioteki, a Pakistanka oddała bibliotece swój egzemplarz „Alchemika” Paolo Coelho.

Podczas uroczystości moda aktywistka powiedziała także, że jest zaszczycona uczestnictwem w tak ważnym wydarzeniu i dodała: „ zawartość książki ma w sobie moc edukacyjną, wyposażeni w tę właśnie moc możemy kształtować naszą przyszłość i zmieniać nasze życie. Nie ma większej broni niż wiedza i nie ma lepszego źródła wiedzy, niż słowo pisane. Jest moim marzeniem, aby któregoś dnia takie wspaniałe budynki jak ten istniały w każdym zakątku świata, aby każde dziecko mogło dorastać mając szanse na odniesienie sukcesu”.

Malala odsłoniła również tablicę pamiątkową.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...